Akné - pravidelná péče je klíčová

Akné - pravidelná péče je klíčová

Akné (Acne vulgaris) je zánětlivým onemocněním mazových žláz a vlasových folikulů, které negativně ovlivňuje psychiku postižených osob kvůli svým nepříjemným viditelným projevům. Všechno ještě více znepříjemňuje skutečnost, že má sklon k chronickému průběhu. Lokalizované bývá v oblasti výskytu většího množství mazových žláz tzv. seborrhoické oblasti, tedy na obličeji (čelo, nos, brada, tváře), ramenou, hrudníku a zádech.

Nejčastěji vzniká v období dospívání a postihuje okolo 99 % chlapců a 85 % dívek. Nevyhýbá se ale ani dětem nebo dospělým, kdy jsou jeho nezávažné projevy zaznamenány u 50 % dospělé populace. Akné dělíme do několika forem odlišujících se svým stupněm postižení a je možné si ho dokonce splést s úplně jinými typy onemocnění.

PŘÍČINY AKNÉ

Vznik a průběh akné se především odvíjí od intenzivnější aktivity mazových žláz a jejich zvětšení, hyperkeratózy, zánětlivých procesů a přemnožení mikroorganismů (zejména bakterie Propionibacterium acnes a Staphylococcus epidermidis). Zásadní je také zvýšená produkce pohlavních hormonů androgenů.

Akné je multifaktoriálním onemocněním proto existuje hned několik příčin podílejících se na jeho vzniku. Patří mezi ně genetická predispozice, hormonální změny, stres, léky (kortikosteroidy, vitamin B12), strava, kouření, nesprávná péče o pleť a jiné. Ke zhoršení dochází i při kompulzivním vymačkávání a škrábání minimálních projevů akné vedoucích až k jizvám (Acne excoriée).

 

PŘÍZNAKY AKNÉ

Akné může mít více podob rozlišovaných podle závažnosti a projevů. Akné komedonové je lehčí podobou s nezánětlivými projevy, jimiž jsou uzavřené komedony (bílé tečky), otevřené komedony (černé tečky) a pupínky. Další podoba akné se projevuje zarudnutím a jedná se již o akné papulopustulózní se zánětlivými projevy jako jsou červené papuly bez hnisu a drobné pustuly s obsahem hnisu. Závažnějšími projevy jsou pak cysty (dutiny) u akné cystického a bolestivé noduly (uzly) u nejhorší podoby akné, a to konglobovaného. Po vyřešení akné se nakonec mohou vyskytnout následky formou jizev a tmavých (hyperpigmentace) nebo světlých (hypopigmentace) pigmentových skvrn.

Acné comedonica

Acné papulopustulosa

Acné conglobata